O rostlinách

Datlovník pouštní

Datlovník pouštní

Balanites aegyptiaca L. Delile

Čeleď Kacibovité (Balanitaceae)

Využití v přípravcích Klorane

Datle se sklízí v Sahelu, přičemž je zachováván okolní ekosystém a jsou dodržovány technické parametry Botanické expertizy Pierre Fabre. Plody jsou ručně zbavovány dužiny a drceny, teprve poté jádra putují do naší továrny « Plantes & Industrie » (Rostliny & Průmysl) v Gaillac (region Tarn – Francie), kde jsou koncentrovány aktivní látky do výtažku, jehož schopnost bránit lámání vlasů byla vědecky změřena a patentována*.

* Registrovaný patent

Vlastnosti rostlinného výtažku

Květy jsou pětičetné, žlutozelené, umístěné na stopce 1 cm dlouhé.
Plod je dužinatá válcovitá peckovice zelené, ve zralosti žluté barvy, připomínající jedlé datle. Tenká slupka pokrývá jedlou sliznatou dužinu hořkosladké chuti, uvnitř je trvrdá, oválná, zašpičatělá pecka.
Datlovník pouštní začíná plodit 5 až 8 let po vysazení a množství vyprodukovaných plodů roste až do 25. roku stáří stromu.

Botanické informace

Datlovník pouštní je trnitý, často až stoletý strom, rostoucí v celém subsaharském pásmu Afriky. Je to strom s kulovitou korunou, zploštělou nebo nepravidelnou, dorůstající do výšky 8 až 9 metrů. Má svěšené, často spletené větve porostlé dlouhými trny rozloženými na větvi víceméně spirálovitě. Kůra je béžová až tmavošedá s béžovými až světlehnědými místy. Trny jsou rovné a dlouhé 8 až 10 cm. Řapíkaté sudozpeřené listy jsou dlouhé 1 až 7 cm a jsou uspořádány v základu trnů.

Tradiční využití

Africké lidové lékařství využívá většinu částí stromu. Celé plody slouží jako laxativum (projímadlo), jádro jako helmintikum (hlístopudný lék – proti parazitům) a kůra jako lék na plicní onemocnění. Olej získávaný z jádra je používán na revmatismus a stonek, zbavený trnů, na čištění zubů.
V potravinářství je využívána syrová dužina plodů, kterou lze konzumovat jako sladkost. Uvařená dužina se používá jako přísada do chleba, koláčů nebo polévek. Olej, podobný olivovému oleji, je jedlý a využívá se v místní kuchyni.
Pro kosmetické účely je obzvláště zajímavé jádro bohaté na esenciální mastné kyseliny, proteiny a polysacharidy. Ve vlasové kosmetice je využíváno na výživu a reparaci suchých a lámavých vlasů.

Péče o vlasy / SUCHÉ VLASY

Typ : Výživa a pružnostPoškozené a lámavé vlasy
KLORANE Péče o vlasy

Šampon s výtažkem z pouštních datlí

SUCHÉ VLASY Poškozené a lámavé vlasy

Účinek

Šampon s výtažkem z pouštních datlí Klorane určený pro suché, poškozené a lámavé vlasy dodává nitru vlasového vlákna prvky nezbytné pro jeho odolnost a výživu. Díky jeho výživné textuře obalí vlas po celé jeho délce pro celkovou reparaci od kořínků ke konečkům.
Díky jemné mycí bázi jemně myje vlasy a vlasovou pokožku a uchovává přitom jejich rovnováhu. Jemně perleťový šampon vytváří bohatou pěnu a má velmi příjemnou parfemaci. Vlasy jsou vyživené a posílené, vrací se jim pružnost a poddajnost.
Testováno pod dohledem dermatologů – bez parabenů.

Aplikace

Jedna aplikace stačí. Používejte 2krát týdně. Aplikujte na vlasy, vmasírujte a důkladně opláchněte čistou vodou.
Pro zesílení účinku šamponu použijte masku s výtažkem z pouštních datlí a/nebo denní krém bez oplachování.

Prokázaná účinnost

Rozpoznané kosmetické a technické vlastnosti*:
Jemnost: 91 %
Poddajnost: 88 %

Výjimečně pozitivní hodnocení: 91 % žen

*Uživatelské testy na 33 ženách odpovídajících kritériu "suché, poškozené nebo lámavé vlasy" po 21 dnech používání (% spokojenosti).

Obsah

200 ml

Doplňková péče

  • Maska s výtažkem z pouštních datlí
    > Více
  • Denní krém bez oplachování s výtažkem z pouštních datlí
    > Více

Oblíbené

0  Produkt(y)

Chytám se navštívit lékárnu

Zatím jste nezvolil/a žádný produkt