O rostlinách

Datlovník pouštní

Datlovník pouštní

Balanites aegyptiaca L. Delile

Čeleď Kacibovité (Balanitaceae)

Využití v přípravcích Klorane

Datle se sklízí v Sahelu, přičemž je zachováván okolní ekosystém a jsou dodržovány technické parametry Botanické expertizy Pierre Fabre. Plody jsou ručně zbavovány dužiny a drceny, teprve poté jádra putují do naší továrny « Plantes & Industrie » (Rostliny & Průmysl) v Gaillac (region Tarn – Francie), kde jsou koncentrovány aktivní látky do výtažku, jehož schopnost bránit lámání vlasů byla vědecky změřena a patentována*.

* Registrovaný patent

Vlastnosti rostlinného výtažku

Květy jsou pětičetné, žlutozelené, umístěné na stopce 1 cm dlouhé.
Plod je dužinatá válcovitá peckovice zelené, ve zralosti žluté barvy, připomínající jedlé datle. Tenká slupka pokrývá jedlou sliznatou dužinu hořkosladké chuti, uvnitř je trvrdá, oválná, zašpičatělá pecka.
Datlovník pouštní začíná plodit 5 až 8 let po vysazení a množství vyprodukovaných plodů roste až do 25. roku stáří stromu.

Botanické informace

Datlovník pouštní je trnitý, často až stoletý strom, rostoucí v celém subsaharském pásmu Afriky. Je to strom s kulovitou korunou, zploštělou nebo nepravidelnou, dorůstající do výšky 8 až 9 metrů. Má svěšené, často spletené větve porostlé dlouhými trny rozloženými na větvi víceméně spirálovitě. Kůra je béžová až tmavošedá s béžovými až světlehnědými místy. Trny jsou rovné a dlouhé 8 až 10 cm. Řapíkaté sudozpeřené listy jsou dlouhé 1 až 7 cm a jsou uspořádány v základu trnů.

Tradiční využití

Africké lidové lékařství využívá většinu částí stromu. Celé plody slouží jako laxativum (projímadlo), jádro jako helmintikum (hlístopudný lék – proti parazitům) a kůra jako lék na plicní onemocnění. Olej získávaný z jádra je používán na revmatismus a stonek, zbavený trnů, na čištění zubů.
V potravinářství je využívána syrová dužina plodů, kterou lze konzumovat jako sladkost. Uvařená dužina se používá jako přísada do chleba, koláčů nebo polévek. Olej, podobný olivovému oleji, je jedlý a využívá se v místní kuchyni.
Pro kosmetické účely je obzvláště zajímavé jádro bohaté na esenciální mastné kyseliny, proteiny a polysacharidy. Ve vlasové kosmetice je využíváno na výživu a reparaci suchých a lámavých vlasů.

KLORANE Péče o vlasy

SUCHÉ VLASY Poškozené a lámavé vlasy

Datlovník pouštní

Chybí vašim vlasům hebkost a stále obtížnější se rozčesávají? Jsou poškozené až do jejich nitra, oslabené a při česání se lámou?
Dopřejte vašim vlasům reparaci a hloubkovou výživu pro jejich hebký a hedvábný vzhled, symbol opravdové ženskosti.

V účinném boji se suchými, poškozenými a lámavými vlasy Laboratoře Klorane využily svých vědeckých zkušeností a znalosti rostlin.
V přírodě našly model absolutní odolnosti v nejextrémnějších suchých podmínkách...datlovník pouštní.

  • Šampon s výtažkem z pouštních datlí
    > Více
  • Maska s výtažkem z pouštních datlí
    > Více
  • Denní krém bez oplachování s výtažkem z pouštních datlí
    > Více

Oblíbené

0  Produkt(y)

Chytám se navštívit lékárnu

Zatím jste nezvolil/a žádný produkt