Len

Linum usitatissimum L. - Len setý

Čeleď Lnovité

Využití v přípravcích Klorane

V dnešní době je len rostlina s mnohonásobným využitím. Textilní len je pěstován pro jeho dlouhá vlákna, která po různých etapách zpracování dávají lněné vlákno pro výrobu tkanin.
Olejný len se pěstuje kvůli jedlým semínkám bohatým na oleje a proteiny. Jsou velmi ceněné v oblasti zdravé výživy, protože jsou velmi bohaté na esenciální mastné kyseliny. Látka mucilage (slizovitá látka) obsažená v semenech může nahradit arabskou gumu používanou v potravinářském průmyslu. Ve fytoterapii jsou lněná semínka využívána jak vnitřně tak vnějšně pro jejich emolienční a zjemňující vlastnosti. V kosmetice je len využíván především pro jeho zjemňující a omlazující schopnosti. V poslední době je len využíván i v oblasti vlasové kosmetiky díky schopnosti látky mucilage zvětšovat objem.

Vlastnosti rostlinného výtažku

Botanické informace

Latinský název: Linum usitatissimum L.
Český název: len, len setý.
Čeleď: lnovité.
Len je jednoletá bylina, jejiž rovný vláknitý stonek může dorůstat do výšky až 80 cm.
Listy jsou jednoduché, střídavé, podlouhlé nebo kopinaté.
Světlemodré květy jsou neseny rovnou, prodlouženou stopkou.
Plody jsou tobolky obsahující hladká lesklá semena světlehnědé nebo tmavěhnědé barvy měřící 4 až 6 mm.
Len je pěstován již od pradávna, takže není známa jeho divoká varianta a jeho původ je nejistý. V dnešní době je L. usitatissimum hojně pěstován v Evropě a v mnohých oblastech po celém světě. Vyskytuje se také jako zplaněná rostlina v sousedství polí nebo v blízkosti cest.
Existuje téměř 200 různých odrůd lnu.

Tradiční využití

Pěstování lnu je velice staré a sahá až do počátků zemědělství. Společně s konopím patří mezi textilní rostliny, které byly využívány od nepaměti. Existuje spousta archeologických nalezišť, ve kterých byly nalezeny fragmenty tkanin pocházející z roku 8000 před n.l. Len sloužil k výrobě oděvů, plachet, lan a tkanin. Rubáše Egypťanů a pásky, kterými obmotávali mumie, byly vyrobeny ze lnu pocházejícího z 23. století před n.l. Hippokratés (5.-4. století před n.l.) používal lněná semínka pro jejich léčivé vlastnosti a Theophrastus (4. století před n.l.) byl pravděpodobně první, kdo doporučoval jejich slizovité látky proti kašli. V 15. a 16. století se v lékařské praxi využíval převážně lněný olej.

KLORANE Péče o vlasy

OBJEM A TEXTURA

Len

Kombinací síly lnu Klorane a farmaceutických požadavků řada s lněnými vlákny představuje jedinečná složení ze vzácných surovin se schopností dodávat objem. Pro vyzvednutí techničnosti těchto vlasových přípravků se jejich tvůrci inspirovali lehkostí okvětních plátků lnu nekonečně něžné modré barvy.

  • Šampon s lněnými vlákny
    > Více
  • Balzám na vlasy s lněnými vlákny
    > Více
  • Bezoplachová péče ve spreji s lněnými vlákny
    > Více

Oblíbené

0  Produkt(y)

Chytám se navštívit lékárnu

Zatím jste nezvolil/a žádný produkt